Dodana: 9 czerwiec 2006 09:15

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:15

Trakt Krasnogrudzki

Od 6 lipca w dworze w Krasnogrudzie przebywa młodzież polska i litewska w ramach projektu „Trakt Krasnogrudzki”.

Projekt „Trakt Krasnogudzki” realizowany jest przez działającą przy „Ośrodku Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” Klasę Dziedzictwa Kulturowego, prowadzoną przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską i Wojciecha Szroedera.

Ponad 20-osobowa grupa młodzieży polskiej i litewskiej przebywająca we dworze, posprzątała go i zrobiła podstawowe prace renowacyjne. W między czasie młodzież poznaje jego historię i uczestniczy w rozmaitych warsztatach twórczych.

Dwór w Krasnogrudzie jest w tym czasie otwarty zarówno dla okolicznych mieszkańców jak i dla turystów. Odbywają się w nim wystawy fotograficzne, koncerty i biesiady. Młodzież pełni w dworze dyżury i służy zwiedzającym informacją o historii tego miejsca i ludziach z nim związanych. Mieszkańcy okolicznych wiosek – Krasnogrudy, Żegar, Dusznicy, Sztabinek, Ogrodnik – zapoznają się z planami odrodzenia tego miejsca i możliwościami współpracy przy jego nowym zagospodarowywaniu. Projekt zakończy się 20 sierpnia.

Krasnogruda to popadły w ruinę i otoczony zapuszczonym parkiem dwór, malowniczo położony na brzegu jeziora Hołny-Meyera, blisko granicy polsko-litewskiej. Od Sejn oddalony jest o 7 km. Można dojechać do niego przez Żegary i potem przez wioskę Krasnogruda, albo też skręcając w Ogrodnikach z drogi prowadzącej do przejścia granicznego. Historia dworu jest niezwykle ciekawa, a szczególnego znaczenia dodaje jej fakt bliskich związków z tym miejscem Czesława Miłosza. Przed wojną dwór był własnością jego rodziny od strony matki, Weroniki Kunat. Przebywał w nim często w okresie młodości, pisał wiersze, doznawał miłosnych i życiowych wtajemniczeń, a po latach emigracji niejednokrotnie tu powracał. Od roku dzierżawcą dworu wraz z otaczającym parkiem jest „Pogranicze”. Przygotowany jest już projekt gruntownej renowacji dworu i rewitalizacji jego otoczenia. Planowane jest utworzenie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Istnieje szansa, że już wkrótce rozpocznie się pierwszy etap inwestycji, wspieranej ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury.

W ramach projektu „Trakt Krasnogrudzki” odbędzie się jeszcze:
- „Biesiada Miłoszowa”, czyli literacka „Café Europa” w Białej Synagodze - spotkania autorskie i wykłady poświęcone Czesławowi Miłoszowi i tematowi „mit powrotu” – przełom sierpnia i września.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook